...

#2023/2024 #Komorní opera HF

V studni / Polapená nevěra

Již se nehraje Vstupenky

Večer dvou českých operních jednoaktovek Viléma Blodka a Otmara Máchy.

 

V studni

Touha po lásce může člověka zavést i tam, kam by to nikdo nečekal. A stejně tak se láska může objevit na místech, kde by se mohlo zdát, že už se čeká jen na jediné.

Opera V studni se pyšní titulem první české prokomponované komické opery. Vilém Blodek a Karel Sabina si ke zpracování vybrali slovinskou pověst o kouzelné studni, v níž se má dvěma dívkám o štědrovečerní půlnoci zjevit tvář jejich nastávajícího. Blodek se Sabinou si však pověst přizpůsobili - k vodní hladině přistupuje v den oslav svátku sv. Jana pouze jedna dívka - Lidunka - která čeká, že v ní spatří tvář toho, po němž její srdce touží. Jak už to tak ale v životě bývá, velká očekávání vedou k velkým zklamáním. Milý Vojtěch nikde a na jeho místě starý, ale duchem věčně mladý, Janek. Naštěstí si oba zamilovaní uvědomí, že pro důkaz, že k sobě patří, žádnou studnu nepotřebují... A koneckonců, my také ne.

Hudba: Vilém Blodek, Libreto: Karel Sabina, Dirigent: Marek Madeja, Režie: Marek Řihák

 

Polapená nevěra

V druhé polovině večera diváky prý čeká koncertní provedení opery Polapená nevěra. Anebo ne? Souborem se šušká ledacos a těžko říct, jestli zpěváci a tlumočníci do českého znakového jazyka odolají rozpustilému humoru opery a vydrží nehnutě stát u notových pultů.

Otmar Mácha si pro svou svižnou operní prvotinu vybral vděčné téma, a to text anonymní staročeské frašky, která vyšla tiskem v roce 1608. Starý kupec se na poslední chvíli rozhodne neodjet na služební cestu a prolomí tak milostný trojúhelník. Po komickém zmatku, kdy se jedni snaží nevěru zakrýt a druzí polapit, sám uzná, že „v kterém manželství není rovnosti, tu nemůže býti ani svornosti“.

Inscenace vznikla ve spolupráci se studenty ateliéru Divadlo a výchova pro neslyšící Divadelní fakulty JAMU a skupinou Hands Dance. Komorní opera HF JAMU tak Polapenou nevěrou nejen baví, ale i otevírá diskuzi o možnostech opery jako inkluzivního umění.

Hudba a libreto: Otmar Mácha, Dirigent: Kento Satsuma, Režie: Vojtěch Orenič

Obě opery budou tlumočeny do českého znakového jazyka a jsou opatřeny titulkovacím zařízením.

 

Data premiér: 16. 3. 2024 a 17. 3. 2024

Reprízy: 18. 3., 19. 3., 20. 3., 21. 3. 2024

 

O inscenaci

Datum premiéry 16. března 2024, 17. března 2024
Délka představení 120 minut

Inscenační tým

Hudba: Vilém Blodek
Libreto: Karel Sabina
Dirigent: Marek Madeja
Režie: Marek Řihák
Hudba: Otmar Mácha
Libreto: Otmar Mácha
Dirigent: Kento Satsuma
Režie: Vojtěch Orenič