Divadelní svět Brno 2023 v Divadle na Orlí

V rámci Mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno 2023 uvedeme v Divadle na Orlí

 

19.5. v 20.30 h Iokasté

Inscenace Městských divadel pražských v koprodukci se Slovenským komorním divadlem Martin

Moderní verze klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. Střet antiky se současností, mýtu s #MeToo.

Příběh královny, která si – jak bývá v antických tragédiích zvykem – užila utrpení na několik životů dopředu. Příběh ženy, která byla vždy na okraji zájmu mužů (divadelních postav i autorů). Příběh postavy, která ve slavné Sofoklově tragédii dostává největší prostor v momentě, kdy posel popisuje její sebevraždu. Inscenace Iokasté je pokus o feministickou odplatu na tomto mýtu. Propojuje současný básnický text s výraznou pohybovou a výtvarnou složkou.

Inscenace vznikla v koprodukci Městských divadel pražských a Slovenského komorního divadla Martin.
Inscenace vznikla za finanční podpory MK ČR a Slovenského institutu v Praze.

Délka představení: 1 hodina a 5 minut, bez přestávky

Titulky v angličtině / English surtitles

 

20.5. ve 20h Metro(nom)

Inscenace Ateliéru muzikálového herectví DF JAMU  a této sezony Divadla na Orlí.

 

22.5. v 18h Měsíční kámen

Inscenace Studia hrdinů

Reykjavík roku 1918, poslední rok první světové války. Islanďané slaví vítězství stoletého boje o nezávislost, zároveň však vypuká epidemie španělské chřipky a vybuchuje sopka Katla. Otevírají se ovšem i první biografy, kde chlapec Máni (Měsíc) nachází útočiště a objevuje nejen svou vášeň k filmu, ale i dívku Sólu (Slunce), která nápadně připomíná nespoutanou a tajemnou Irmu Vep, hrdinku temné kriminální série Les vampires.
Unikátní adaptace románu Měsíční kámen islandského renomovaného autora Sjóna je intimní sondou do vnitřního světa osamělého anti-hrdiny, jehož osud určuje sexuální orientace i chybějící rodinné zázemí. Hlavním a vše prostupujícím motivem je však svoboda a nezávislost jedince, který svou „jinakost“ – islandsky hinsegin – přijímá jako přirozenost a dokáže žít jako autonomní lidská bytost, bez ohledu na hodnocení a soudy okolí. Režisérka a scénografka Kamila Polívková ve spolupráci s česko-islandským týmem vytvořila visuálně-akustickou jímavou inscenaci využívající souběžně i atmosféru začátku filmové éry.

Partnery projektu jsou Islandské centrum performativního umění Tjarnarbíó a Islandské národní sdružení sexuálních menšin Samtökin ´78.  Podpořeno fondy EHP.

Ve foyer Divadla na Orlí proběhne 30 min před představením lektorský úvod a po představení následuje debata s účinkujícími a inscenačním týmem v hledišti divadla.

 

Více informací a předprodej vstupenek na webu festivalu www.divadelnisvet.cz a v předprodejních místech Národního divadla Brno.

 

, Kamila Murlová