Nahrávací studio Hudebně-dramatické laboratoře JAMU

Projekt

Nahrávací studio Janáčkovy akademie múzických umění bylo vybaveno ve spolupráci se špičkovými odborníky. Na zpracování projektu akustiky se podílel prof. W. Ahnert z ADA institutu v Německu. Projekt elektroakustického vybavení byl vypracován firmou Soning a.s., která provedla i realizaci. Hlavní projektant ing. Martin Vondrášek je vynikajícím odborníkem v oblasti akustiky a elektroakustiky, autorem mnoha publikací a článků. Dále se na přípravě podílel Ing. MgA. Ondřej Urban, vedoucí nahrávacího studia HAMU, ing. Zdeněk Kešner, CSc., předseda sekce Elektroakustika České  Akustické společnosti. Jednotlivé části studia byly konzultovány se špičkovými zvukaři z ČR.

Akustické a stavební řešení

Studio je realizováno jako betonový blok pružně uložený v podzemních podlažích budovy, proto je vliv rušivých zvuků minimální. Studio má akusticky příznivý půdorys a některé akustické vlastnosti jsou variabilní. Všechny nahrávací technologie jsou odděleny, jednak v místnosti hudební režie a dále v technologických místnostech.

Nahrávací technologie

Technologie v nahrávacím studiu je koncipována jako duální, s možností nahrávat přes klasický analogový mixážní pult a nebo přímo do nahrávacího počítačového programu. Oba způsoby lze používat současně - pro jednotlivé kanály lze zvolit jeden nebo druhý způsob práce.  To je umožněno použitím mixážního pultu Duality firmy SSL. I další komponenty nahrávacího řetězce jsou na odpovídající úrovni: Analogově digitální převod je realizován převodníky R.M.E., kde všechny kanály jsou převedeny na komunikační standard MADI. Pomocí MADI jsou propojena audio zařízení ve studiu s audio zařízeními v divadelním sále HDL. Je tedy možné nahrávat nejen tělesa ve studiu, ale nezávisle a dokonce paralelně větší tělesa v divadelním sále.

Zpracování zvukového signálu

Hlavní zpracování audio signálu probíhá v systému ProTools na počítačích Apple Mac Pro, jsou ale k dispozici i systémy Steinberg Cubase/Nuendo. Možnosti softwarového zpracování zvuku jsou rozšířeny mnoha balíky zásuvných modulů (plug-in), kromě efektů jsou k dispozici i virtuální nástroje. Další rozšíření možností představují systémy od firmy Universal Audio s dalšími moduly pro zpracování zvuku. Na těchto rozšiřujících kartách běží efekty na digitálních signálových procesorech SHARC a nezatěžují tak procesor počítače. Díky tomu studio disponuje náročnými softwarovými emulacemi klasických a mnohdy už nedostupných analogových přístrojů.

Ke zpracování analogového signálu jsou ve studiu instalovány kompresory, předzesilovače a další zařízení, včetně elektronkových.

Pro optimální využití nahrávacího času je u studia zřízena místnost postprodukce, zpracování nahrávek tak nemusí používat hlavní počítač studia. Jsou k dispozici systémy na platformě Mac i PC, ovládané pomocí MIDI kontrolérů.

Elektroakustické měniče

Mikrofony a odposlechové monitory byly navrženy a instalovány tak, aby pokryly širokou škálu žánrů. Byly použity ověřené a renomované značky - Neumann, Senheiser, AKG, DPA, Genelec, Dynaudio Acoustics, B&W a další.

Hudební nástroje

Jedinečnou součástí nahrávacího studia jsou špičkové hudební nástroje, od křídla přes legendární nástroje Moog a Hammond až po moderní softwarová řešení, jako je Vienna Symphonic Library.

Kontakt

Technické požadavky 

Mgr. Jaroslav Zouhar
Bc. Jan Košulič
studio@jamu.cz 
+420 542 59 18 00

Pronájem 

studio@jamu.cz 
+420 542 59 18 01 (provozní ředitelka Divadla na Orlí)

print Formát pro tisk

Kategorie: Pronájem