DSB 2019 - Fontaine solaire

DSB 2019 - Fontaine solaire

V rámci festivalu Divadelní svět Brno 2019 uvádíme inscenaci Národního divadla Tropiques Atrium z Martiniku

 

FONTAINE SOLAIRE

v úterý 28. 5. v 18h

 

Dámská jízda! Literární kabaret! V jazzovém klubu, bez mužské společnosti, sejdou se tři ženy a vedou spolu naprosto otevřený, svobodomyslný rozhovor o své identitě, civilizaci, ženství… Ty tři však v podstatě mluví jedním hlasem. Hlasem významné martinické intelektuálky Suzanne Césaire (1915‒1966), která je autorkou sedmi jedinečných esejů, které na Martiniku vycházely v letech 1941‒1945 v časopise Revue Tropique. Časopis vedl Suzannin muž, básník a klíčový představitel hnutí „négritude“, Aimé Césaire, v jehož stínu dosud žila. Za svůj život napsala pouze těchto sedm esejů. Není jasné, z jakých důvodů přestala psát. Hlavním důvodem zřejmě bylo, že se věnovala šesti dětem, svým žákům a byla ženou opravdu významného básníka a politika. 

Vystupovala neúnavně na obranu ženských práv. Její dcera, dnes známá autorka Ina Césaire, vzpomíná, jak jí matka říkala: „Vy budete první generací žen, které si budou moci konečně vybrat.“ Bojovala proti kolonialismu. Byla důležitou postavou kulturního disentu, jenž vyjadřoval svůj nesouhlas s vichistickým režimem. Zasloužila se o rozvoj a renesanci současné antilské literatury. 

Je to poprvé, kdy její křehké, poetické a zároveň angažované texty, ovlivněné surrealismem a André Bretonem, nacházejí své posluchače, diváky. A to prostřednictvím divadelní inscenace tvůrců zvučných jmen. V adaptaci úspěšného guadeloupského dramatika Daniela Maximina, který byl také editorem esejů Suzanne Césaire „Les écrits de Dissidence“, které v roce 2009 a 2015 vydalo nakladatelství Seuil, tria předních hereček s karibskými kořeny a v režii známého francouzsko-burkinabského režiséra Hassana Kassi Kouyaté, který byl do loňského roku také ředitelem Národního divadla na Martiniku.


IVADELNÍ ADAPTACE
Daniel Maximin
 
REŽIE A SCÉNICKÁ KONCEPCE
Hassane Kassi Kouyaté

KOSTÝMY
Anuncia Blas

SCÉNOGRAFIE  
William Vahala

LIGHT DESIGN
Cyril Mulon

ZVUKOVÉ ARANŽMÁ
Cyril Mulon
Ludovic Laure

PRODUKCE
Tropiques Atrium Scène nationale

HRAJÍ
Astrid Bayiha
Nicole Dogué
Martine Maximin

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ 60 minut bez přestávky
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE Představení bude uvedeno v originálním znění s českými titulky.

Předprodej - Divadelní svět Brno

Vstupné od 150,- Kč

print Formát pro tisk

Kategorie: Archív aktualit