DSB 2019 - ..... a zase jsme spali pindral

DSB 2019 - ..... a zase jsme spali pindral

V rámci festivalu Divadelní svět Brno 2019 uvádíme inscenaci

pražského ARA ART

…a zase jsme spali pindral

v sobotu 25. 5. v 18.00 hodin

 

Bůh si prý ze všech prvně stvořených lidí nejvíce oblíbil Roma a romskému lidu proto daroval nejkrásnější část světa – utajený Ráj na zemi. Romové se však zpronevěřili danému slibu, spočinulo na nich prokletí a do Ráje na zemi se už nemohou vrátit. A tak putují světem…

Víte, co je pindral? Pindral znamená spát nohama proti sobě. To, a ještě mnohem víc se dozvíte v unikátní divadelní inscenaci… a zase jsme spali pindral, která je vůbec první profesionální romskou inscenací současného divadla v naší historii. Jde o koláž z dějin Romů v Čechách a na Moravě v kostce, které jsou zároveň spletitým, napínavým, humorným, tragickým i nadějeplným příběhem hledání vzájemné pospolitosti v běhu času, od mýtů až po současnost. Inscenace využívá textů Gejzy Demetera, Zory Horváthové, Ilony Ferkové, Emila Ciny a dalších romských autorů, cituje z historických dokumentů, připomíná lidovou slovesnost. Atraktivní zpracování kombinuje činoherní a předmětné divadlo se storytellingem, prvky nového cirkusu, živou hudbou a zpěvem.

Divadelní soubor Ara Art byl s touto inscenací vybrán jako jediné romské divadlo z Evropy do Bruselu, kde se s velkým úspěchem představil v Evropském parlamentu. Premiéra inscenace, jež vznikla za podpory Ministerstva Kultury ČR, Magistrátu hl. města Prahy a Centra pro nový cirkus – Cirqueon, byla součástí doprovodného programu Roma Pride / Pochod romské hrdosti Česká Republika 2017.

Ara Art je sdružení mladých lidí, kteří se zabývají uměleckou tvorbou a pořádáním kulturních akcí se sociálním rozměrem a přesahem. Hlavním polem působnosti je především hudební a divadelní tvorba, ale nebojí se experimentovat i s jinými uměleckými formami. Kromě všeobecných kulturních a společenských aktivit je speciálním tématem ARA ART romská LGBT menšina a problematika tzv. trojí diskriminace. 

David Tišer je ředitel a umělecký šéf Ara Art, zároveň režisér a herec. Zabývá se tzv. divadlem utlačovaných. Je známý jako vůbec první LGBT romský aktivista v Česku. Vystudoval romistiku na Univerzitě Karlově, romštinu také na FF UK vyučoval. Kromě divadla se věnuje také sociální práci. V roce 2009 si zahrál ve studentském dokumentu Rozálie Kohoutové Roma Boys. Hrál v divadelní inscenaci pražského Národního divadla Můj soused, můj nepřítel a za svůj herecký výkon byl nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent 2011. V roce 2018 získal výroční 10. cenu Muzea romské kultury.

REŽIE
David Tišer
 
DRAMATURGIE
Líza Urbanová

HUDEBNÍ ARANŽMÁ
Tibor Žida

POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE
Salvi Salvatore

HRAJÍ
Pavlína Matiová
Marta Balážová
Milan Grus
 

Délka představení: 60 minut bez přestávky

Předprodej Divadelní svět Brno

Vstupné od 150,- Kč

print Formát pro tisk

Kategorie: Archív aktualit